Soubory školy

SOUBORY

Souhra s jinými nástroji, společný cíl a vzájemná podpora ve skupině, ale také pozvolné zvykání si na veřejné vystupování. To je to, čemu na naší škole věnujeme velkou pozornost. Podporujeme proto vznik nových uměleckých uskupení a motivujeme žáky, aby se stali součástí souborů třeba i jiného zaměření, než je jejich vlastní studium.

 

Lidový soubor Melodika

Melodika je jedním z nejstarších souborů a patří k němu i přípravný soubor Melodinka pro mladší děti. Soubor vznikl v roce 2002 a od té doby si drží svoji prestiž a vysokou kvalitu. V repertoáru má především písně z Čech a Moravy. Soubor je výjimečný tím, že při hraní používá repliky méně známých, starých lidových nástrojů. Melodika se pravidelně účastní řady festivalů a pořádá vystoupení s tematikou starých lidových zvyků. Mezi nedávné největší úspěchy souboru patří vítězství v roce 2018 v celostátním kole soutěže MŠMT v disciplíně hra souborů lidové hudby.

Vánoční koncert Melodiky 2019

V současné době soubor vede:     Jiří Chudoba, DiS.

 

Akordeonový soubor

Svou činnost akordeonový soubor zahájil v roce 2011. Zaměřuje se na interpretaci skladeb širokého stylového rozsahu: od barokních skladeb přes jazz až po soudobé originální kompozice. Žáci si tak pod vedením zkušeného dirigenta pozvolna osvojují a zdokonalují dovednosti ansámblové hry. Soubor se pravidelně účastní koncertů školy a akordeonových soutěží. Jeho největším dosavadním úspěchem je 1. cenu na soutěži Pražský akordeon ve Stodůlkách v roce 2012.

V současné době soubor vede:     Mgr. Václav Mlejnek

 

Dětský pěvecký sbor Stodůlky

Pěvecký sbor na škole působí nepřetržitě od roku 2004. Repertoár sboru tvoří skladby českých i světových autorů a také mnohé úpravy lidových i moderních písní. Pěvecký sbor pravidelně vystupuje na koncertech a akcích pořádaných školou a vždy ji skvěle reprezentuje na mnoha dalších soutěžích.

Dětský pěvecký sbor v době online výuky

V současné době sbor vede:         Mgr. Dragana Novakovič -Vitas

 

Big Band

Orchestr s klasickým obsazením (saxofon, trubka, pozoun, ale i klavír, bicí a basová kytara) vznikl v září roku 2006. V repertoáru Big Bandu nalezneme hudbu všech žánrů, nejčastěji skladby zlaté éry swingu z 30. a 40. let minulého století, zejména ty Glenna Millera a dalších. Orchestr pravidelně vystupuje na všech koncertech školy.

V současné době orchestr vede:     Robert Pečiva, dipl.um.

 

Komorní smyčcový orchestr

Smyčcový orchestr je určen pro žáky vyšších ročníků. Repertoár orchestru obsahuje průřez jednotlivých slohových období i uměleckých žánrů. Jedná se zejména o úpravy lidových písní, úryvky klasických děl, žáci si ale zahrají i melodie filmové hudby apod.

V současné době orchestr vede:     MgA. Jan Maceček

 

Smíšený orchestr

Orchestr vznikl roku 2012 a původně byl čistě dechový. V současnosti v něm však naleznou své uplatnění i hráči na akordeon, kytaru, bicí či keyboard a další. Repertoár orchestru vždy vychází z jeho momentálního nástrojového obsazení a skladby jsou upravovány na míru každému hráči. Velikou oblibu má obecně hudba rocková, jazzová a popová.

V současné době orchestr vede:     Jan Řeřicha, dipl.um.

 

Malý taneční orchestr „Studnaband“

Doprovodné těleso z roku 2013 propojuje téměř všechna hudební oddělení, vedle rytmiky v klasickém složení je zde i početná dechová sekce, sóloví zpěváci i vokální trio. Díky pestrému složení umožňuje orchestr získávat žákům doprovodnou praxi při interpretaci žánrů jako je pop, jazz a rock.

V současné době orchestr vede:     Michal Studničný

 

Soubor bicích nástrojů

Nejmladší soubor na škole vznikl v září 2016 a mezi svými členy má žáky nejen z oddělení bicích nástrojů. Je vítán každý, kdo si chce prohloubit rytmické dovednosti a seznámit se s různými lehko ovladatelnými bicími nástroji či hrou na tělo. Soubor bicích nástrojů často doprovází ostatní orchestry.

V současné době soubor vede: Eduard Štěpánek, DiS.

 

Soubor zobcových a příčných fléten

Soubor příčných fléten vznikl v roce 2008 a zájem o něj narostl do takové míry, že v roce 2013 byl založen i soubor zobcových fléten. Repertoár obou souborů je zaměřen především na úpravy lidových písní, transkripce barokních děl a interpretaci skladeb současných autorů. Díky obsazení basové flétny v souboru příčných fléten soubor zvládne i skladby pro komorní orchestry či speciální hudební tělesa.

V současné době soubor vede:     Mgr. Simona Bárová

 

Kytarový orchestr

Orchestr patří mezi mladší, avšak velmi oblíbené soubory. Od doby svého vzniku v roce 2016 se rozrostl natolik, že je vyučován v rámci dvou skupin. Repertoár orchestru je velmi rozmanitý, obsahuje skladby pro klasickou kytaru od renesance až po populární skladby současnosti.

V současné době orchestr vede:     Jarmila Krobová, MgA. Kristina Švábová