BcA. Tomáš Vrána

• Předmět výuky: Hra na klavír, korepetice
  • E-mail: tomas.vrana@zuspraha5.cz

Na klavír hraje od 3 let, od 5 let začal chodit na ZUŠ v Rožnově pod Radhoštěm pod vedením prof. Libuše Pavelčákové. Po základní škole nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě k prof. Monice Tugendliebové. V současné době je žákem prof. Ivana Klánského na Akademii múzických umění v Praze.

K největším klavírním úspěchům patří pětinásobné vítězství v soutěži Prague Junior Note s absolutním vítězstvím. Dvojnásobný vítěz soutěže Virtuosi per Musica di Pianoforte v Ústí nad Labem, absolutní vítěz soutěže Pro Bohemia v Ostravě, vítěz soutěže Wolfganga Amadea Mozarta v Brně + zvláštní cena za Mozartovu skladbu. Dále například dvojnásobné vítězství soutěže ZUŠ či první cena v soutěži konzervatoří v Brně, nebo vítězství v soutěži konzervatoří, pořádané MŠMT v Pardubicích. Několikrát vystupoval na Slovensku v Rakousku, či ve Francii, stal se vítězem soutěže Vítězslava Nováka a koncertoval v čs. rozhlase Ostrava – přímý přenos Vltava. Pro rok 2008 se stal držitelem Zlatého oříšku ČT. Druhou cenu si odnesl v roce 2016 z mezinárodní klavírní soutěže Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí. V roce 2017 se stal vítězem mezinárodní soutěže Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních a v roce 2018 získal první cenu v mezinárodní soutěži Bedřicha Smetany v Plzni.

"Hudební pedagogika a hra na nástroj je pro mě zejména předávání radosti z hudby samotné a rozšiřování hudebních obzorů dětí, což dnes není samozřejmostí. Zároveň také rozvíjet schopnost hudebního sdělení mezi interpretem a posluchačem." Tomáš Vrána