MgA. Kadlecová - Lahodná Jana, Ph.D.

• Předmět výuky: klarinet, saxofon
  • E-mail: jana.lahodna@zuspraha5.cz

Jana Kadlecová Lahodná, laureátka mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro z roku 2008, pochází z Prahy. Vystudovala hudební Gymnázium Jana Nerudy, Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze, kterou zakončila doktorským studiem. V roce 2008 absolvovala půlroční stáž na Real Conservatorio Superior de Musica de Madrid a v roce 2012 získala měsíční stipendium ke studiu v Bostonu.
Své hudební vzdělání si rozšířila na různých mistrovských kurzech (Sharon Kam, Jorge Montilla, Francois Benda, Alessandro Carbonare, Ludmila Peterková, Michel Raison).
Mezi soutěžní úspěchy patří 3. cena z již zmíněné mezinárodní soutěže Pražské jaro, na které získala též cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby Karla Husy a cenu Nadace Život umělce, dále 1. cena z mezinárodní soutěže v Brescii, 2. cena ze Soutěže Konzervatoří České Republiky či cena Leoše Janáčka.
Sólově vystupuje s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Jihočeskou filharmonií či Severočeskou filharmonií Teplice. Spolupracovala již se světově uznávanými umělci a komorními tělesy, jako jsou například Andre Cazalet, Felix Renggli, Diemut Poppen, Hansjörg Schellenberger, Irina Kondratěnko, Ludmila Peterková, Jan Talich či Zemlinského kvarteto.
Koncertuje u nás i v zahraničí. V roce 2010 sólově vystoupila s Pražskou komorní filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem v přímém televizním přenosu při předávání cen Trebbia. S Jiřím Bělohlávkem také v roce 2011 zahajovala Pražské jaro Mou vlastí. Pravidelně natáčí pro Český Rozhlas.
Od roku 2006 je členkou Filharmonie Hradec Králové, v sezónách 2009/2010 a 2010/2011 byla stážistkou Pražské komorní filharmonie. Od roku 2013 vystupuje v klarinetovém kvartetu Cantarina Clarinete.
Pedagogické zkušenosti získávala v ZUŠ Biskupská, na Hudebním gymnáziu hlavního města Prahy a na pražské HAMU v rámci doktorského studia. Na naši školu nastoupila v říjnu 2015.