Dlouhý Radek, Mgr., Ph.D.

• Předmět výuky: Akordeon, Elektrické klávesy
  • E-mail: radek.dlouhy@zuspraha5.cz

Radek Dlouhý (*1985) je úspěšným současným mladým akordeonistou. Hudbě se věnuje již od dětství. Své hudební začátky zahájil na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Plzni, dále úspěšně absolvoval plzeňskou konzervatoř ve třídě Jarmily Vlachové a své akordeonové hudební vzdělání dokončil na Západočeské univerzitě v Plzni pod vedením Jarmily Vlachové mladší.

Během svého uměleckého působení obdržel celou řadu národních i mezinárodních ocenění. V roce 2003 se jednalo o cenu Yamaha pro nejlepšího instrumentalistu plzeňské konzervatoře. Dále získal na celostátní soutěži konzervatoří České Republiky 2004 1. místo a titul absolutní vítěz. Roku 2006 se zúčastnil mezinárodní soutěže ve Švýcarském Reinachu, kde obdržel 1. cenu v nejvyšší kategorii do 30 let a zároveň získal ocenění Nadace 700 let města Plzně – Plzeňský Orfeus 2006. V neposlední řadě lze jmenovat dvojnásobné vítězství na Celostátní soutěži pedagogických fakult České republiky v roce 2007 a 2009. Během roku 2009 absolvoval roční stáž na dánské univerzitě v Esbjergu u doc. Jytte von Rüden. V roce 2010 premiéroval Radek Dlouhý společně s Plzeňskou filharmonií Concerto pro akordeon a orchestr mladého plzeňského skladatele Pavla Samiece.

Radek Dlouhý je však činný nejen interpretačně, ale i pedagogicky. Po sedmileté zkušenosti pedagoga na Základních uměleckých školách v plzeňském kraji, v Nýrsku a ve Stodě, nyní učí na ZUŠ Stodůlky v Praze. Zde vykonává, i vzhledem k jeho zájmu o školskou legislativu, funkci zástupce ředitele. Zároveň se i nadále pedagogicky vzdělává. V roce 2012 byl přijat na doktorské studium Univerzity Karlovy v Praze v oboru Hudební teorie a pedagogika.